Kocaali Doğal afetin yaraları sarılıyor


Kocaali ve çevresinde yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Acar, “Belediye, Sakarya Büyükşehir, SASKİ, AFAD ve Karasu Belediyesi iş birliği ile sahada yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor, İnşallah Çalışmalarımızı daha da hızlandırarak, yaralarımızı saracağız” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Acar; Kocaali ve çevresinde yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. İnceleme çalışmalarına Başkan Acar’ın yanı sıra AK Parti Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili, Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ve AK Parti ilçe Başkanı Ersan Demir katıldı.

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Melen havzasında yer alan, Düzce'nin Cumayeri ilçesine komşu olan bölgelerinde, Perşembe akşamı saat 20.00'den itibaren sağanak nedeniyle sıkıntı yaşamaya başladıklarını söyleyen Acar” Şiddetli yağmurun başlaması ile birlikte, Fenişleri ekiplerimiz İlçe Merkezinde Yağmur Suyu giderlerini hemen kontrol ettiler. Bizde iş makinalarımızla birlikte kırsal mahallerimizde çalışmaya başladık. Bu çalışmalarımız sabahın erken saatlerine kadar devam etti.
 
Mahallerimiz de ciddi hasarlarımız var
İlçenin neredeyse tamamında uzun süredir görülmeyen yağışın gerçekleştiğini anlatan Acar, Melen Çayı'nın taşması sonucu düşük kottaki yerlerde su baskınlarının yaşandığını belirten.
Acar, "Bezirgân, Kozluk, Melen, Caferiye, Mahallerimizde “Büyük Melen” nehrinin taşması ile tarım arazilerinde, tavuk çiftliklerinde, ulaşım arterlerinde çok ciddi hasarlar oluştu. Sadece tavuk çiftliklerinde 300 bin kanatlı hayvan, 40 büyük baş hayvan telef oldu. Selden dolayı; Bezirgân Mahallerimizi, Uğurlu Mahallemize (Akçakoca ) bağlayan, Uğurlu Mahallesini, Aydoğan (Kocaali) Mahallemizi bağlayan köprüler yerle bir olduğunu kaydetti.

Yollar kullanılamaz hale geldi
Şerbet Pınar, Kestanepınar, Açmabaşı, Yalpankaya, Yanıksayfant, Görele, Süngüt, Akpınar (Maden Deresi) mahallerimizde afetin boyutları çok daha korkutucu olduğunu ifade eden Başkan Acar “ Bu mahallerimizin hemen-hemen hepsinde fındık arazileri büyük hasar aldı.
Yanıksayfant ve Yalpankaya mahallerimizi bir birine bağlayan ulaşım arteri heyelan nedeni ile kullanılamaz hale geldi. Diğer mahallerimizin birçoğunda heyelandan kaynaklanan nedenlerden dolayı yollar kapalı kaldı. Hendek-Kocaali bağlantı yolu (Çam dağı) istikametinden oluşan heyelandan dolayı üç-dört saat ulaşım açılamadı. Maden Deresi bölgesinde bulunan tesisler kullanılamaz hale gelip,  Karasu ve Kocaali ‘yi bir birine bağlayan köprü selin şiddetine dayanamayarak yıkıldı.

İlçemize ve komşularımıza geçmiş olsun
İlçe olarak çok zor bir gece geçirdik. Bütün hemşerilerimize, tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Uğurlu, Esma Hanım köylerinden vefat eden arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim. Allah bizleri daha beterlerinden korusun. İnşallah Belediye, Sakarya Büyükşehir, SASKİ, AFAD ve Karasu Belediyesi iş birliği ile sahada yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor, İnşallah Çalışmalarımızı daha da hızlandırarak, yaralarımızı saracağız” şeklinde konuştu.